Warto wiedzieć

⦿Jak zarezerwować termin i omówić szczegóły zlecenia?

Zapraszam najpierw do kontaktu telefonicznego, podczas którego uzgodnimy przybliżony, dogodny dla obu stron termin sesji lub potwierdzę wolny termin na fotoreportaż, a także umówimy się na wspólne spotkanie. Podczas spotkania oprócz wzajemnego zapoznania się, ważne jest dla mnie poznanie Waszych pomysłów, życzeń i wizji. Staram się wówczas omówić szczegóły związane z przebiegiem sesji bądź fotoreportażu, odpowiedzieć na Wasze pytania, a także doradzić i wskazać istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Ostatnim elementem gwarantującym rezerwację ustalonego terminu jet podpisanie umowy i wpłata zadatku.

⦿Gdzie i kiedy wykonywane są sesje?

Standardowo sesje fotograficzne odbywają się na terenie Trójmiasta, zazwyczaj w plenerze, u Was w domu lub innym wybranym pomieszczeniu, np. w wynajętym apartamencie. Sesje wykonuję z reguły w dni powszednie lub – o ile mam taką możliwość – w weekendy za dopłatą. Realizuję sesje również poza obszarem Trójmiasta, jednak wymagają one odrębnych ustaleń.

⦿Jak długo trwa sesja?

Czas trwania sesji zależy od wielu czynników, więc nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest on zależny m.in. od charakteru sesji, od pogody (w przypadku sesji plenerowych), od tego ile osób uczestniczy w sesji (sesje indywidualne przebiegają szybciej niż sesje grupowe), i w ilu lokalizacjach odbywa się sesja (jeśli w kilku, trzeba uwzględnić czas niezbędny na przemieszczanie się między nimi). Zwykle sesje trwają od 1 do 4 godzin.

⦿Ile osób może uczestniczyć w sesji rodzinnej?

Nie ma ograniczenia w kwestii liczby osób uczestniczących w sesji rodzinnej, tak więc bez problemu w pozowaniu mogą brać udział nie tylko rodzice i dzieci, ale też członkowie dalszej rodziny (ciocie, wujkowie, dziadkowie itp.). Warto jednak pamiętać, że im więcej osób bierze udział w zdjęciach, tym dłużej trwa komponowanie odpowiednich kadrów oraz przygotowanie do kolejnych ujęć.

⦿Ile czasu trwa oczekiwanie na gotowy materiał?

Czas ten zależy od specyfiki zlecenia, ale na ogół oddaję gotowy materiał w terminie do 10 dni roboczych. W sytuacji, gdy zależy Wam na przyspieszonej realizacji możecie wybrać opcję „Express” i otrzymać materiał w ciągu kilku dni, wówczas dopłata do ceny zlecenia wynosi 50%.

⦿W jakiej formie dostarczane są zdjęcia?

Standardowo zdjęcia przesyłam w postaci cyfrowej w formie albumu webowego, z którego można łatwo pobierać poszczególne zdjęcia lub cały album, a także udostępniać go dalej. Tym, którym zależy na formie analogowej zdjęć proponuję odpłatne usługi wydruku zdjęć na papierze jedwabnym (zdecydowanie deklasuje on tradycyjną metodę wywoływania zdjęć w fotolabie pod względem oddania gamy kolorów i szczegółowości) lub stworzenia ekskluzywnej fotoksiążki, która z pewnością zrobi wrażenie nie tylko na Was.

⦿Jakim sprzętem wykonywane są zdjęcia?

W pracy fotografa sprzęt na jakim pracuje odgrywa olbrzymie znaczenie. Oczywiście, nawet najlepszy obecnie sprzęt nie zrobi za fotografa świetnych zdjęć. Nie jest też tak, że starym czy tanim sprzętem nie da się zrobić rewelacyjnej fotografii. Ale faktem jest, że profesjonalny sprzęt fotograficzny zwiększa prawdopodobieństwo wykonania dobrej sesji zdjęciowej czy udanego fotoreportażu. Dlatego – dla dobra Klienta i własnego komfortu – pracuję zawsze na nowoczesnym, wysokiej klasy sprzęcie, który oprócz świetnych wyników obrazowania, cechuje się również wysoką ergonomią i niezawodnością, co w pracy fotografa jest nie do przecenienia. Obecnie pracuję głównie na Canonie EOS 5D Mark IV oraz komplecie jasnych, systemowych obiektywów z linii Luxury, choć niekiedy korzystam także ze szkieł innych producentów, takich jak Sigma (z serii Art), Samyang czy Tamron.